Płyty warstwowe - materiał budowlany o tysiącu zastosowań

Remont w mieszkaniu to nic przyjemnego. Wydaje się trwać wiecznie, a ogólny rozgardiasz sprawia, że jedyne o czym marzą domownicy to to, by jak najszybciej się zakończył.

Dlatego też każdy, kto remont przeżył wie, jak ważną rzeczą jest znalezienie profesjonalnej i uczciwej ekipy remontowej, która w możliwie jak najkrótszym czasie wykona zlecone jej prace. Szybka i efektywna praca zależy nie tylko od umiejętności pracowników, lecz także od możliwości posługiwania się wielofunkcyjnymi narzędziami i stosowania szybkich w montażu materiałów budowlanych.

Jednym z takich materiałów są płyty warstwowe, które cieszą się dużym uznaniem wśród fachowców z branży remontowo-budowlanej. Ich zalety, jak i mnogość możliwych zastosowań, są nie do przecenienia.

Płyty warstwowe mogą być bowiem wykorzystywane do stawiania lekkich, acz funkcjonalnych ścianek działowych, przydają się przy budowie dachów, przy docieplaniu budynków czy wzmacnianiu szczelności konstrukcji. Pozwalają w krótkim czasie postawić pawilon handlowy, kiosk, warzywniak czy składzik na meble ogrodowe.

W zależności od funkcji, jaką mają spełniać, wyróżnia się więc płyty ścienne, dachowe oraz płyty obornickie. Najbardziej wśród nich znane są jednak płyty styropianowe, które wykorzystuje się do uszczelnienia, docieplania i wygłuszania pomieszczeń.

Niewatpliwą zaletą płyt warstwowych wszelkiego typu jest ich trwałość. Są przy tym lekkie, łatwe w montażu, stosunkowo tanie i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Padający śnieg czy deszcz nie przeszkadzają w ich montażu, nie uszkodzą ich także wtedy, gdy konstrukcja zostanie już postawiona.

Płyty ścienne, wykorzystywane do stawiania ścian działowych, przydają się także na dużych halach do wydzielania pawilonów handlowych. Można je malować na dowolny kolor za pomocą farby, tak jak zwykłe ściany. Pozwala to aranżować oryginalne, odróżniające się od siebie pomieszczenia.

Płyty warstwowe są idealnym materiałem, który nadaje sie do montażu dachu - niektóre rodzaje posiadają specjalne mocowania, które ułatwiają instalację. Praca jest prosta i każdy domowy majsterkowicz bez trudu sobie z nią poradzi.

Możliwość szybkiego postawienia budynku z płyt oraz równie szybkiego demontażu sprawia, że coraz częściej to właśnie płyty warstwowe stają się podstawowym budulcem, z którego stawiane są przenośne sklepy czy budki wartownicze, a także pawilony dla robotników pracujących na dużych budowach.

Osoby, które chcą założyć własny, niewielki biznes - na przykład warzywniak - chętnie decydują się na postawienie budynku właśnie z płyt warstwowych. Dlaczego? W przypadku, gdy biznes okaże się mało opłacalny, warzywniak można zamknąć, pawilon szybko zlikwidować bądź odsprzedać go pod inną działalność. W przypadku sklepów murowanych budowa ciągnie się przez długi czas, pochłania mnóstwo pieniędzy, które mogą się nie zwrócić.

Z płyt warstwowych korzystają dziś wszyscy. Ich szerokie zastosowanie pozwoliło wykorzystywać je także przy montażu ogrzewania podłogowego, które ostatnimi czasy jest coraz bardziej popularne. Warstwa termoizolacyjna, w jaką wyposażone są płyty montowane przy ogrzewaniu podłogowym, pozwala na dużą oszczędność energii.