Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o konstrukcjach stalowych, czyli swoistym szkielecie, do którego montowane są płyty warstwowe. Do produkcji elementów, z których powstają hale stalowe, wykorzystuje się różne stopy żelaza i węgla. Celem zwiększenia odporności na korozję i działanie niekorzystnych temperatur surowiec pokrywa się specjalnymi powłokami zabezpieczającymi.
Tak przygotowane konstrukcje stalowe spełniają wymogi w zakresie ochrony przeciwpożarowej i korozyjnej, a do tego są wytrzymałe i trwałe, gdyż nie zmieniają parametrów mechanicznych wraz z upływem lat. Takimi samymi zaletami charakteryzują się także płyty warstwowe, czyli właściwy materiał budowlany używany do stawiania magazynów, hal produkcyjnych, sortowni, warsztatów, ferm, obiektów sportowych, budynków użyteczności publicznej.
Płyty obornickie dostępne w wariancie ściennym (płyty ścienne) oraz dachowym (płyty dachowe) są lekkie i jednocześnie wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego odznaczają się wysoką nośnością, co pozwala uzyskać znaczną rozpiętość rygli i obniżyć masę fundamentów oraz ilość materiałów potrzebnych do ich wykonania. Oczywiście szerokie rygle przyspieszają także czas budowy.
Płyty warstwowe wyposaża się w jeden z czterech rodzajów rdzenia, czyli środkową część konstrukcyjno-izolacyjną: wełnę mineralną, styropian, piankę poliuretanową albo piankę poliizocyjanurową. Wypełnienia wpływają na masę panelu oraz właściwości izolacji termicznej i akustycznej oraz cenę wyrobu. Przykładowo płyta warstwowa z wełną jest ogniotrwała, ale ciężka (to najcięższy z czterech rdzeni).