Jakie płyty warstwowe do budowy domów, dachów a jakie do lekkich konstrukcji garażowych?

Mimo, że płyty warstwowe są dostępne na polskich rynku już od dłuższego czasu, to jednak dopiero od niedawna są tak bardzo popularne. Obecnie większość konstrukcji opiera się właśnie na nich. Wyróżniamy przy tym płyty ścienne i płyty dachowe wykonane z betonu zbrojonego lub z blachy ocynkowanej. Każde z nich mogą służyć do wykonywania innego rodzaju prac budowlanych.

Jeśli interesuje nas budowa ścian budynku mieszkalnego, najlepiej jest sięgnąć po płyty ścienne wykonane z betonu zbrojonego i wypełnione najwyższej jakości rdzeniem. Ważne, żeby cechował się on optymalną nieprzepuszczalnością. Natomiast dach budynku może być wykonany z płyty powstałej z blachy ocynkowanej, ale będzie musiał zostać dodatkowo wzmocniony. Lepiej, więc wybrać również płyty betonowe.

Płyta warstwowa z blachy ocynkowanej może tworzyć dachy i ściany, gdy stawiamy lekkie konstrukcje. Sprawdzi się, jeśli chodzi o hale stalowe lub magazyny. Płyty warstwowe z blachy również są odporne na różne czynniki zewnętrzne, lecz budowa nieruchomości mieszkalnych przy ich pomocy byłaby mniej estetyczna niż w przypadku płyt betonowych. Tym bardziej, że konstrukcje stalowe łatwiej jest zdemontować w razie takiej potrzeby.

To, czy budowa uwzględni płyty stalowe, czy betonowe zależy od wymagań zleceniodawcy. Odmienne parametry są niezbędne przy stawianiu konkretnych typów budynku. Różni się też cena odmiennych płyt warstwowych. Kwestia rdzenia jest związana z klimatem, warunkami atmosferycznymi oraz wykorzystania nieruchomości. Na przykład, hale stalowe muszą być wyjątkowo odporne na przepuszczalność hałasów charakterystycznych dla obiektów przemysłowych.